Osnove korišćenja računara

Opis kursa

Kurs Osnove korišćenja računara osmišljen je tako da, na svima razumljiv način, omogući dve stvari.

Prva jeste generalno upotreba DL platforme, a druga upoznavanje s osnovnim pojmovima u vezi s računarom i njegovim pravilnim korišćenjem.

Dakle, upoznavanje s DL platformom i njeno pravilno korišćenje uključuje, između ostalog, pravilno prelaženje svih nastavnih jedinica i prikaz glavnih delova, prelaženje testova napredovanja i testova po modulu, otvaranje multimedija, upotrebu video-arhive, prikaz, aktiviranje i pauziranje kurseva, uploadovanje assignmenta, postavljanje pitanja voditelju kursa, korišćenje chat konsultacija i komunikacija s tehničkom podrškom i studentskom službom.

Takođe, tu je i upoznavanje veština koje se odnose na odgovarajuću upotrebu računara, upoznavanje s hardverom i računarskim komponentama, kreiranje fajlova i upravljanje fajlovima, rad s tekstom, poznavanje računarske mreže i sigurnost podataka.

Postoje i moduli koji sadrže osnovni rad s različitim operativnim sistemima kao što su Windows 7, Windows 8, Windows 10, Ubuntu i OSX. Moduli na koje je sadržaj podeljen predstavljaju logičke celine, koje su potom podeljene na nastavne jedinice.

Zanima vas ovaj kurs? Neki od BusinessAcademy programa na kojima ga možete pohađati su: Strategijski i operativni menadžmentCambridge poslovni program i Međunarodno poslovanje.

Cilj kursa

  • upoznavanje polaznika s efikasnim korišćenjem DL platforme, pojmovima hardver i softver, s time koji činioci utiču na performanse računara, s osnovnim i perifernim uređajima računarskog sistema, s osnovnim aplikacijama i različitim operativnim sistemima;
  • osposobljavanje polaznika za samostalno korišćenje tekstualnih dokumenata i fajlova na računaru, kao i upotreba informatičkih mreža u računarstvu, za različite načine povezivanja na internet i upotrebu informacionih tehnologija u svakodnevnom životu;
  • razvijanje svesti polaznika o zdravstvenom i sigurnosnom aspektu zaštite, kao i o uticaju na životnu sredinu pri korišćenju računara;
  • upoznavanje polaznika sa sigurnosnim aspektima pri korišćenju računara, kao i o pravnim aspektima koji se odnose na zaštitu autorskih prava i zaštitu podataka pri radu na računaru.

Kurs Osnove korišćenja računara će vam odgovoriti na pitanja:

Šta predstavlja DL platforma?

U prvom delu kursa upoznaćete se sa Distance Learning (DL) platformom.

DL platforma je platforma za učenje na daljinu, koja vam omogućava da pratite i savladavate gradivo iz udobnosti svog doma, a takođe omogućava učenje u vremenu i tempu koji vam odgovara. Biće vam prikazane mnogobrojne opcije DL platforme, koje vam pružaju mogućnost rada sa vašim budućim kolegama, praćenje live stream predavanja i komunikaciju sa voditeljima datih kurseva.

Sve ove mogućnosti koje vam pruža DL platforma postoje s ciljem efikasnog savladavanja gradiva i kompletiranja vaših obaveza na kursevima. Njeno pravilno korišćenje je jedan od preduslova za vaše uspešno školovanje, stoga ćemo joj posvetiti posebnu pažnju.

Šta je IKT?

IKT predstavlja informaciono-komunikacione tehnologije. On integriše u telefonske komunikacije računare i softver. Takođe, omogućava korisnicima pristup sistemu, prenos, manipulaciju i skladištenje podataka uz mogućnost audio-vizuelne komunikacije sa drugim korisnicima ili servisima.

Veoma često, termin IKT se koristi kada želimo da naglasimo da određeni servis omogućava spajanje audio-vizuelne i telefonske mreže sa računarskim mrežama preko jednog kablovskog sistema.

Postoji veliki ekonomski podsticaj za razvijanje ovakvih sistema, jer omogućavaju veoma velike uštede i eleminišu potrebu za korišćenjem telefonske mreže.

Pomoću jedinstvenog sistema kablova, u znatnoj meri je pojednostavljena distribucija signala i upravljanje. IKT objedinjuje nekoliko servisa u jednu celinu. Pa upravo zbog toga, IKT servisi predstavljaju skup koji u sebi sadrži internet, računare, servere, baze podataka i čitav niz drugih aplikacija namenjenih radnom okruženju. 

Koji su to delovi računara?

Računar se deli na hardverski i softverski deo.

Računarski hardver je skup svih fizičkih elemenata koji čine jedan računarski sistem. Pod hardverom se podrazumevaju delovi računara koji se mogu fizički opipati, kao što su: monitor, kućište, tastatura, miš, hard-disk, matična ploča, procesor, grafička kartica itd. dok softver čine programi koji govore računaru na koji način treba da izvršava određene zadatke.

Takođe, pod pojmom softver se podrazumeva operativni sistem.

Na hardveru se takođe nalaze i softverska rešenja koja upravljaju hardverom. Ukoliko hardver i softver nisu povezani, računar neće funkcionisati.

Upravo zbog toga, kombinacija hardvera i softvera je ono što čini računar upotrebljivim za korisnika. 

Ruke za laptopom na stolu

Šta je to kompresija fajlova?

Arhiviranje i kompresija dokumenata je veoma važna tehnika.

Hard-diskovi poseduju određeni kapacitet za skladištenje podataka. Stoga, na disk ne možemo upisivati beskonačno mnogo podataka, jer smo ograničeni dostupnim prostorom.

U slučaju da se naš disk napuni, moraćemo da obrišemo neke podatke da bismo mogli upisati nove. Zato je ponekad korisno iskoristiti kompresiju podataka. Kompresovanjem ili pakovanjem podataka smanjuje se veličina koju datoteke zauzimaju na disku.

Najpoznatiji formati kompresovanih podataka su: ZIP, RAR, 7Z, ACE i dr.

Arhiviranje podataka je veoma korisno kada želimo da razmenjujemo datoteke putem mreže. Naravno, biće potrebno mnogo manje vremena za upload i download poruke koja sadrži neku priključenu datoteku ako je ta datoteka zapakovana.

Šta predstavlja računarska mreža?

Jedan od načina na koje možemo koristiti računar jeste kao deo računarske mreže.

Ovakav način skraćuje pristup podacima i omogućava korišćenje zajedničkih programa i uređaja. Korisnik može sa svog računara da pristupi podacima i programima koji se nalaze na drugom računaru, a može koristiti hardverske komponente drugih članova mreže, tj. najčešće štampače.

Najvažnija podela računarskih mreža jeste ona prema dometu. Stoga, računarske mreže možemo podeliti na lokalne (LAN) i mreže širokog područja (WAN).

Ono što je karakteristično za lokalne mreže jeste to što one pokrivaju relativno mali fizički prostor: čine ih računari u jednoj prostoriji, više prostorija na istom spratu itd. dok WAN mrežu čine dva uređaja ili više njih koji su povezani bežično.

Kako da zaštitimo računar?

Neophodno je preduzeti razumne mere da zaštitite računar od brojnih pretnji koje se nalaze na internetu ovih dana.

Efikasna zaštita će štititi vaš računar od virusa, koji mogu biti posledica vaših online aktivnosti koje izgledaju potpuno bezopasno – kao što su pretraživanje na internetu, igranje igara i čak korišćenje e-maila.

Takođe će vas zaštititi od potencijalno ozbiljnih posledica, kao što su prevara i krađa identiteta.

Jedna od zaštita vašeg računara jeste Firewall. To je mrežni sigurnosni sistem koji prati i kontroliše sve vaše dolazne i odlazne saobraćajnice, zasnovane na naprednim i definisanim skupovima sigurnosnih pravila.

Druga zaštita jeste korišćenje antivirus softvera. Antivirus program je program koji je dizajniran da spreči, potraži, otkrije i ukloni softverske viruse i druge zlonamerne softvere kao što su crvi, trojanci, adveri i mnogi drugi. 

Kako upravljamo fajlovima i folderima na svom računaru?

Svi podaci koji se nalaze u računaru su razvrstani u foldere (fascikle) i fajlove (dokumente).

Folderi mogu u sebi sadržati mnogo potfoldera i fajlova. Organizacija podataka na Windows operativnom sistemu je zasnovana na takozvanoj drvenastoj šemi, gde postoji jedan glavni folder često nazivan koreni folder, u kom se nalaze svi naši folderi i fajlovi.

U okviru ovog dela kursa upoznaćete se sa razlikama između foldera i fajlova, ali i sa tim kako izgleda osnovni prozor samog foldera.

Dalje u nastavku videćemo kako možemo da kreiramo, kopiramo i brišemo datoteke, a takođe i koji su to moderni načini skladištenja podataka, što za privremeno skladištenje podataka, što za trajno.

Prethodno navedeno naučićete kroz najpopularnije operativne sisteme poput Windows platforme, Apple i, naravno, Linux distribucija.

Plan i program predavanja

Sadržaj

Modul 1 – Uputstvo za korišćenje DL platforme

  • Da li je ovo kurs za mene?
  • Efikasno korišćenje platforme u procesu učenja

Modul 2 – Računari i uređaji

  • IKT i hardverske komponente
  • Softveri i licenciranje
  • Uključivanje i isključivanje računara

Modul 3 – Radna površina (desktop), ikonice, podešavanja

  • Radna površina, ikonice i korišćenje prozora
  • Alati i podešavanja

Modul 4 – Unos, obrada i štampa teksta

  • Rad s tekstom
  • Štampanje

Modul 5 – Upravljanje fajlovima

  • Predstavljanje i organizacija fajlova i foldera
  • Kompresija i skladištenje fajlova

Modul 6 – Mreže

  • Koncept mreže
  • Pristup mrežama

Modul 7 – Sigurnost

  • Zaštita podataka i uređaja i zlonamerni programi
  • Ekološki (Green IT) i zdravstveni aspekti korišćenja računara

Modul 8 – Prethodni operativni sistemi Windows

  • Windows 7
  • Windows 8

Modul 9 – OS X operativni sistem

  • Ulazni uređaji kod OS X operativnog sistema
  • Radna površina i aplikacije

Modul 10 – Operativni sistem Ubuntu

  • Osnovni pojmovi i radna površina
  • Upravljanje folderima, fajlovima i aplikacijama

Modul 11 – Upotreba terminala

  • Upotreba Windows terminala
  • Upotreba Linux terminala

Modul 12 – Google Workspace 

  • Communication, Organization and Planning (Gmail, Google Chat, Meet, Calendar)
  • Google Office (Documents, Sheets and Slides)

Kompetencije

Modul 1 – Uputstvo za korišćenje DL platforme

  • Sposobnost efikasnog korišćenja DL platforme
  • Poznavanje korišćenja elemenata nastavne jedinice
  • Poznavanje opcije slanja zadataka na pregled, komunikacija s voditeljem i tehničkom podrškom

Modul 2 – Računari i uređaji

  • Razumevanje pojma informacionih i komunikacionih tehnologija
  • Razumevanje i sposobnost identifikovanja hardvera, delova računara, performansi i prerifernih uređaja, softvera i različitih vrsta softvera, softverskih licenci i aplikacija

Modul 3 – Radna površina (desktop), ikonice, podešavanja

  • Sposobnost razlikovanja operativnog sistema od aplikativnog softvera
  • Sposobnost samostalnog korišćenja osnovnih funkcija nad elementima dostupnim na desktopu i taskbaru
  • Sposobnost samostalnog podešavanja osnovnih ulaznih jedinica i presonalizacije sistema

Modul 4 – Izlazi (Outputs)

  • Sposobnost samostalnog rada u softveru za obradu teksta
  • Veština samostalnog podešavanja i upotrebe štampača
  • Sposobnost samostalne upotrebe softvera za arhiviranje podataka

Modul 5 – Upravljanje fajlovima

  • Sposobnost razlikovanja datoteka po tipu
  • Znanje samostalnog manipulisanja podacima kroz kreiranje, kopiranje, premeštanje, uklanjanje, preimenovanje, podešavanje i detaljno informisanje o njima
  • Veština prepoznavanja različitih vrsta diskova dostupnih na računaru

Modul 6 – Mreže

  • Sposobnost razlikovanja neumreženog i umreženog računara u LAN, WLAN i WAN
  • Sposobnost razlikovanja interneta, intraneta i ekstraneta
  • Poznavanje različitih načina povezivanja na internet

Modul 7 – Sigurnost

  • Veštine prepoznavanja rizika koji mogu izazvati gubitak podataka i uočavanje načina za njegovo sprečavanje
  • Sposobnost prepoznavanja vrsta virusa i načina zaštite
  • Sposobnost razumevanja autorskog prava i licence

Modul 8 – Prethodni operativni sistemi Windows

  • Upoznavanje s prethodnim verzijama operativnih Sistema Windows 7 i Windows 8 
  • Upoznavanje s menijem Start i sposobnost pravilne pretrage aplikacija u okviru prethodnih operativnih sistema

Modul 9 – operativni system X

  • Poznavanje osnovnih pojmova u vezi s radom u operativnom sistemu X
  • Sposobnost podešavanja radne površine i veštine upravljanja aplikacijama

Modul 10 – operativni sistem Ubuntu

  • Prepoznavanje operativnog Sistema Linux i sposobnost podešavanja radne površine
  • Sposobnost manipulacije prozorima i aplikacijama

Modul 11 – upotreba terminala

  • Korišćenje terminala u različitim operativnim sistemima
  • Startovanje i konfigurisanje programa pomoću terminala
  • Povezivanje na udaljeni računar i njegova kontrola pomoću terminala

Modul 12 – Google Workspace

  • Upoznavanje aplikacija Gmail, Google Chat i Google Meet za brzu i efektivnu komunikaciju.
  • Veština kreiranja, organizacije i praćenja imejlova, vođenje grupnih razgovora, kao i organizovanje i učestvovanje u video-sastancima.
  • Upoznavanje s Google Calendarom i sticanje veština organizovanja i upravljanja aktivnosti i obaveza preko kalendara uz njihovo sinhronizovanje.
  • Sticanje veština korišćenja Google Documents, Sheets i Slides za kreiranje, uređivanje i deljenje dokumenata, tabela i prezentacija, ali i kolaboraciju u realnom vremenu s drugim korisnicima.

Potreban softver

Operativni sistemi (Preporučeno: Windows 7, Windows 8, Windows 10, OS X Mavericks, OS X Yosemite, Ubuntu 18.04), MS Office 2016, 7-Zip.

Potrebno predznanje

Ovo je početni kurs i nije potrebno prethodno predznanje.

Poslovna veština koja garantuje visoku zaradu

Spremili smo dokument sa opisom i savetima u primeni poslovne veštine koja Vam garantuje visoku zaradu, bez obzira na to čime se bavite. Da preuzmete izveštaj, kliknite ovde.

Donesite odluku: Upisni rok 2024/25. je otvoren.

Da saznate sve o upisu, kliknite ovde.

Prijavite se